Dom starości – fakty i mity

No Comments

Sektor usług senioralnych w Polsce bez ustanku rośnie. Ciągle, można dowiedzieć się o nowopowstających placówkach na terenie całej Polski. Jednak bez przerwy powszechnie wspomina się o ośrodkach opiekuńczych w kategorii domów starców. Dlaczego ten schemat myślenia w dalszym ciągu jest tak mocno zatrzymany w świadomości Polaków? Czy istnieje możliwość żeby go przełamać?

Popyt na oferty domów opieki w Polsce jest olbrzymie. Bez wątpienia jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. Dane statystyczne mówią, że dwa miliony polskich obywateli nie może poradzić sobie z niezbędnymi do życia czynnościami, takimi jak zrobienie zakupów, gotowanie, czy higiena osobista. Ponadto, około dwustu tysięcy osób wymaga codziennej pomocy w podstawowym funkcjonowaniu. Także spora część seniorów nie mając problemów z poruszaniem się nie radzi sobie z odnalezieniem się w społeczeństwie mając problemy z uczestnictwem w życiu społecznym oraz załatwianiem urzędowych spraw.

Dom starców nie taki straszny, jak go malują

Wiele rodzin nie może poradzić sobie z opieką nad zaawansowanymi wiekiem członkami, a wiele z nich robi wszystko by zapewnić podstawową opiekę jednocześnie pozostając bezradnymi wobec samotności i problemów w kwestii odnalezienia się wśród innych ludzi. Opieka nad osobą starszą w większości przypadków wymaga dopasowania konkretnej organizacji wszystkich członków rodziny. Tymczasem, domy opieki przez grono osób dosyć często utożsamiane są z domami starców. Jest to schemat, który zakorzenił się w głowach wielu Polaków, którzy domy starców wyobrażają sobie, jak szpitalne placówki. Wiele osób posiada też niedobre doświadczenia z tzw. DPSami. Ze względu na to duża część rodzin, myśląc w kategoriach domów starców nie wykorzystuje z usług senioralnych lub decyduje się na opiekę domową, pomijając aspekt komfortu psychicznego seniorów. W takiej sytuacji poszkodowane są same osoby starsze. Mniemanie o szpitalnym domu starców ma niewiele wspólnego z prawdą. Funkcjonuje wiele ośrodków, które oprócz opieki medycznej i wysokich standardów mieszkalnych, skupiają się na zapewnieniu rozwoju i dobrostanu psychicznego poprzez zajęcia grupowe i aktywizacyjne.